ISTRAŽIVAČKA STANICA “ETNO-KAMP DR ZLATA MARJANOVIĆ” OBILJEŽILA 10 GODINA RADA
Kolašin, 1 – 7. avgust 2024.
“Djeca koja su praktično odrasla na kampu danas su asistenti u mnogobrojnim njegovim aktivnostima, organizaciji i terenskom radu i potvrda su ispravnog puta koji su prije 10 godina odabrali u kolašinskom KUD-u „Mijat Mašković“ i Centru za kulturu Kolašin. Jeca, Mici, Jovan, Jana, Viki, Todor i Trifun ovog puta bili su domaćini, instruktori i vodiči Igoru, Marijani, Emiliji, Danielu, Milici, Peđi, Luki, Acu, Pavlu, Martini, Dušanu, Tamari, Andriji, Zlatanu, Mariji, Tari, Dunji, Filipu, Miljani, Julijani i drugim polaznicima iz raznih krajeva Balkana. Srednjoškolci koji su ovdje dolazili u želji za novim saznanjima sada su profesori, postdiplomci, solisti, istraživači i istaknuti naučni radnici.” Ovako bi se u nakraćem mogao sublimirati deseti Etno-kamp, navodi Davor Sedlarević, rukovodilac kampa.
Projekat 10. Studijska istraživačka stanica Etno-kamp dr Zlata Marjanović uspješno je realizovan od 01. do 07. avgusta u Kolašinu. Uz podršku Ministarstva kulture i medija, Opštine Kolašin, JU Centar za kulturu Kolašin, KUD-a „Mijat Mašković“ i NVU CIRTIP kao i NP „Biogradska Gora“ i TO Kolašin obilježen je značajan jubilej u radu ove jedinstvenene manifestacije, jedne od takve tri u Evropi. Uz učešće eksperata, studenata i srednjoškolaca sa etno—smjerova sa Balkana nastavljen je rad na izučavanju i revitalizaciji tradicionalnih plesova i pjesama. Mentor ovogodišnjeg kampa bio je Igor Popov, a komentor Predrag Šušić. Sedlarević ističe je da je ovaj značajan jubilej obilježen svečano, ali i radno: „Od ove godine kamp nosi ime nedavno preminule dr Zlate Marjanović, prve mentorke kampa i jednog od najplodnijih i najaktivnijih etnomuzikologa čija je sfera interesovanja bila Crna Gora. Fokus je bio na pjesmama koje je ona zabilježila u Crnoj Gori a koje, nažalost, nijesu dovoljno implementirane kako u crnogorsku naučnu misao, tako i u medijske nastupe. Riječ je o izuzetno zahtjevnom tipu pjevanja, ali kako su učesnici kampa budući stručnjaci za tu oblast, bilo je pravo zadovoljstvo pratiti tok učenja i krajnje izvođenje pjesama na javnom času kampa. Pored toga nezaobilasni su plesovi kolašinskog kraja koji su zaštićeni kao kulturno dobro i koji se na ovaj način dodatno popularizuju“.
Kamp je započeo projekcijom dokumentanog filma „Kazivač“ o igrama kolašinskog kraja. Održana su predavanja Dobrile Popović: „Gusle na evropskoj muzičkoj sceni: uloga guslara u operama evropskih kompozitora“, Jelene Đukanović: „Sve boje Crne Gore – bojenje vune biljnim bojama“ kao i njena radionica „Filcanje vune iglom“. Luka Kosanović pričao je o tradicionalnim duvačkim instrumentima i njihovoj primjeni“, Nikola Zekić o putovanju melodije pjesme „Tamo daleko“ kroz razne kulture. „Tradicionalne frizure i njihova primjena na sceni“ djelo su Martine Trajkovske i Tamare Ljesar. Dušan Medin nadahnuto je govorio na omažu dr Zlati Marjanović, dok je Davor Sedlarević osmislio kratak film o njenim aktivnostima u Kolašinu. Na javnom času „Oj-ha u Kolašinu — Trk na trg!“ sada već tradicionalno održana su takmičenja u igranju po crnogorski, uzvikivanju „Oj-ha“i pjevanju na dah. Sjeni Zlate Marjanović ovogodišnja istraživačka stanica poklonila je interpretacije njenih zapisa pjesama iz raznih krajeva Crne Gore pa je kolašinski Trg boraca ozvučen stihovima „Oj da mi je ranom zorom / prošetat se Crnom Gorom“, „Savila se bijela loza vinova“, „Ja posijah pšenicu bjelicu“, „Primorkinja konja jaše“. Pored plesova sa motivom otmice iz Nematerijalnog kulturnog dobra “Tradicionalne igre kolašinskog kraja”, polaznici su prikazali i plesove iz Grblja, jugoistočne Srbije i Makedonije.
Naročito važna bila je aktivnost intervjuisanja ljudi koji su godinama bili uključeni u realizaciju kampa, što je važan dokument za budućnost i naredne komparacije. Na kraju, uz pomoć partnera iz Nacionalnog parka „Biogradska Gora“ Anita Bulatović i Danica Šćepanović održale su radionicu pripreme tradicionalnih jela kačamaka i cicvare, a što je bila višegodišnja želja kampera koji su, pored prirode, oduševljeni i kolašinskom kuhinjom.
„Posebnu zahvalnost izražavamo fakultetima iz Beograda, Novog Sada, Banja Luke i Štipa koji su nam i ove godine poslali svoje studente, dok za sledeću godinu planiramo da kamp istraživački djeluje na širem prostoru Crne Gore te pozivamo sve zainteresovane opštine, institucije i pojedince da nam se na vrijeme jave kako bismo isplanirali potencijalne istraživačke aktivnosti na novim teritorijama. Imamo i interesovanja studenata iz Estonije i Španije“, zaključio je Branislav Jeknić direktor kolašinskog Centra za kulturu.
Kratak video pregled možete pogledati na linku: