Porodica i lokalni identitet
Članstvo u KUD-u kroz godine preraslo je u dio porodične tradicije Kolašinaca i Kolašinki, tako da nema gotovo nijedne porodice u kojoj neko nije u određenom periodu života bio član KUD-a. Veliki broj izuzetnih igrača, vokalnih solista i instrumentalaca prošao je kroz razne sekcije društva. Skoro čitave porodice generacijama prenose „kult“ KUD-a, a često se na istom koncertu nađu djed, sin i unuk u narodnoj nošnji. Svaka iole ozbiljnija manifestacija nezamisliva je bez učešća neke od sekcija Mijata.
Učestvujući na državnim, evropskim i svjetskim smotrama folklornog stvaralaštva, kao predstavnici bivše Jugoslavije, a kasnije i Crne Gore, plesovi i pjesme su na najljepši način prezentovani drugim kulturama i narodima. Ansambl je nastupao na svjetskim festivalima folklora širom Evrope, od kojih se izdvajaju Francuska ‒ Montoar, Konkarno (Zlatna povelja), Bugarska – Pernik (Zlatna plaketa), Portugal: Santarem (najbolji orkestar), Italija – Brindizi (prezentacija crnogorske kulturne baštine), Švajcarska – Bazel, Grčka – Naos Marmaras, Stavros, Paralia, Makedonija ‒ Ohrid, Hrvatska – Zagreb, Split, Umag, Rijeka, Pula, Rumunija – Buzau, Mađarska – Đula, Turska – Izmir, Poljska – Bistra Slaska (ženska pjevačka grupa).
To je 14 plesova (šećer, šibljika, Što drijemaš, jadna, kaloper, Dobro veče, gospo, đidije, maglica, sitan tanac, Oj, Jovo, Jovo, leše gora, Glas se čuje u glavici, Stambol, U Vukića Brankovića i trusa) do kojih se došlo naučno-istraživačkim radom na terenu. Mijati su i jedni od poslednjih izvođača starog tipa pjevanja „na glas“, koji je najruralniji oblik pjevanja i kome prijeti potpuno nestajanje u Crnoj Gori. To je tip vokalnog izraza koji je suprotan muzičkim shvatanjima zapadnoevropskog sistema i koji se do unazad nekoliko decenija zadržao u predjelima Crne Gore koji su kasnili sa razvojem. Na sceni se često nađu i kazivači sa terena koji potvrđuju autentičnost izraza.
Pored plesova iz Crne Gore koji se izvode samo uz pjevanje ili ritam koraka, a uklopljeni su u koregorafije vezane za stare obrede i običaje (narodni skupovi, praznici, svadbe i posmrtni ritual) i koji su nosilac repoertoara, ansambl izuzetno može izvoditi plesove sa šireg područja Balkana.
Pjevačke grupe izvode stariji sloj crnogorskog pjevanja, njegujući arhaičan karakter.
Bez obzira na žanr festivala ‒ KUD kao čuvar Nematerijalnog dobra nastoji da izvodi igre koje se podrazumijevaju pod kulturnim dobrom, a sve u cilju promocije i preporuka u Mjerama zaštite nematerijalnog dobra koje nalaže Ministarstvo kulture Crne Gore.
Pored pomenutih nagrada na svjetskim festivalima folklora, ansambl je nosilac jednog od najvećih državnih priznanja Spomen medalje SUBNOR-a povodom 70 godina Trinaestojulskog ustanka i Nagrade Zajednice Opština Crne Gore, MUP-a Crne Gore i Evropske agencije za bezbjednost i saradnju za Najbolju lokalnu praksu u kategoriji „Kulturno nasljeđe u funkciji razvoja turizma i lokalne zajednice.“ Ženska pjevačka grupa nekoliko godina zaredom donosi nagrade sa najjačeg regionalnog vokalnog etno festivala u Negotinu, od kojih izdvajamo Specijalnu nagradu za očuvanje obredne vokalne prakse, kao i Prvu nagradu u kategoriji tradicionalne muzike. Sa Festivala božićnih i pastoralnih pjesama i običaja u Poljskoj mogu se pohvaliti Prvim mjestom. Snimaju i nekoliko emisija za nacionalnu televiziju. Predstavljaju pravu atrakciju s obzirom na to da je riječ o izuzetno mladim djevojkama potpomognutim sa nekoliko starijih članica.
Korisni linkovi za KUD „Mijat Mašković“