PLANINSKA ODA — ČAROLIJE ARHAIČNE MUZIKE

PLANINSKA ODA — ČAROLIJE ARHAIČNE MUZIKE

Žabljak, 10. avgust 2024.

Nastupom na Festivalu Wild Beauty Art na Macan poljani na Žabljaku Ženska pjevačka grupa „Đude“ (KUD „Mijat Mašković“, Centar za kulturu Kolašin) nastavila je bogato koncertno ljeto. Promovišući tradicionalno pjevanje sa sazvukom sekunde koje zasigurno spada u ugrožene elemente nasljeđa u Crnoj Gori, djevojke su se u idiličnom durmitorskom ambijentu predstavile sa impresivnim programom satkanom od starih napjeva. Uz naraciju Davora Sedlarevića, osnivača grupe, čule su se zanimljive priče o pjesmama, njihovom porijeklu, načinu izvođenja i ljudima od kojih su naučene. Ova, po mnogo čemu originalna pjevačka družina, već niz godina važi za vjerovatno poslednje prenosioce vještine tradicionalnog dvoglasnog sekundnog pjevanja kod žena u Crnoj Gori. Razbijajući stereotipe o „neatraktivnosti“ arhaičnih napjeva, „Đude“ su i na Žabljaku pokazale zbog čega su neizostavan dio svih manifestacija na kojima se želi prikazati istinsko nematerijalno nasljeđe Crne Gore.

 

U predivnom ambijentu Macan poljane
Foto: Dejan Dajković                                                

Pozornost publike izazvale su nekolike verzije pjesme „Tri đevojke drugovale“ sa zanimljivim refrenima, dok su Kolašinke posebno bile nadahnute izvodeći pjesme prema zapisima nedavno preminule Zlate Marjanović, dr etnomuzikologije sa kojom su imale višegodišnju uspješnu saradnju. Počev od kolašinskog kraja, sedam „Đuda“ prezentovalo je svadbene napjeve iz Morače, šaljive djevojačke pjesme sa Durmitora, Pavinog Polja, Rovaca, Pive, Grblja, Pljevalja i Vasojevića. Dio programa bio je posvećen i pjevanju „na bas“ zastupljenom u BIH i Srbiji te i gradskim pjesmama, kako bi pokazale svoje različite pjevačke reference.

 

Foto: Dejan Dajković


Ovoga puta „Đude“ su nastupile u sastavu: Milena Rondović, Jelena Miladinović, Viktorija Tatić, Danica Šćepanović, Tara Dulović, Jana Raketić i Aleksandra Čepić, a interpetirane su pjesme prema terenskoj arhivi i zapisima Davora Sedlarevića, Etno-kampa Kolašin, dr Zlate Marjanović, dr Slobodana Jerkova, dr Dragice Panić Kašanski i dr Sanje Ranković.